Charlotte Moorman

 287288434c2181099563187c6daed00c.jpg

Underground Poetix
çeviri: Deniz Kurt


Madeline Charlotte Moorman Garside
 (18 Kasım 1933 – 8 Kasım 1991) Amerikalı bir çellist, performans sanatçısı ve avangart müzik destekleyicisiydi. “Yeni müziğin ‘Jeanne d’Arc’ı” olarak anılan Moorman, Annual Avant Garde Festival of New York’un kurucusu ve Koreli sanatçı Nam June Paik’ın da sık sık birlikte çalıştığı kişiydi.

Avangart video ve performansın öncüleri sanatçı Nam June Paik ve çellist Charlotte Moorman, Project 5’da 40’dan fazla performans ve bir sergi için 1976’da Adelaide ve Sydney’de bir araya geldiler. Sergi Paik’in ünlü video heykellerinden bir seçkiyi – sentezlenmiş video ve geribildirimle yaptığı deneyleri gösteren TV setlerinden yapılar- içeriyordu ve Jim McWilliams, Joseph Beuys, Yoko Ono ve John Cage dahil olmak üzere Paik ve onun çağdaşları tarafından kurgulanmış fiziksel olarak cüretkar performanslar bu seçkiye eşlik ediyordu. Moorman buzdan yapılmış bir çelloyu çıplak çalıp, 12 metrelik bir trapezden sallanarak ve hepsinin üzerine kendini 13 kilo çikolataya bulayarak, Sydney Opera House avlusunun üzerinde balonlara asılı bir şekilde dolaşınca medyanın ilgisini çektiler.

“Video sanatının babası” ve “yeni müziğin Jeanne d’Arc’ı” olarak bilinen Paik ve Moorman geleneklere meydan okuyarak ve yeni sesler, görüntüler, deneyimler yaratarak müziği ve heykeli, performansı ve videoyu aynı potada eritti. Paik’in ünlü video heykelleri TV Buddha ve Video Garden’ın yeni versiyonlarının ve Moorman için yaptığı TV çello, TV bed ve TV bra for living sculpture heykellerinin sunulduğu Avusturalya’daki sergileri Adelaide’deki Art Gallery of South Australia’da ve sonra Sydney’deki Art Gallery of New South Wales’de gösterildi.

Ziyaretleri sırasında Moorman ve Paik 10 yıldan fazla süre işbirliği yaptılar ve birlikte Paik ve diğer katılımcılar tarafından bestelenmiş Fluxus işleri sahneleyerek özel resitallerden oluşan bir program sundular. Çiçek buketinden başka bir şey giymediği ve ısıtıcılar & spot ışıklarıyla çevrili olan buzdan yapılmış bir çelloyu eriyene kadar çaldığı Ice music for Adelaide dahil hem Adelaide’de hem de Sidney’de, özel etkinlikler de düzenlendi. Adelaide’de Elder Park’taki Flying çello’nun bir gündüz gösterimi Jim McWilliams tarafından kurulan cambaz telindeki bir trapez gösterisini içeriyordu. Mieko Shiomi’nin Cello sonata’sı çellosunu Adelaide Festival Tiyatrosu’nun çatısında bambu bir çubuktan sallandıran, Sidney’de ise New Soth Wales Sanat Galerisi’nin çatısında aynı şeyi yapan Moorman’ın baş döndürücü performanslarından bir diğeriydi.

Jim McWilliams’ın Chocolate cello’sunun bir Paskayla performansı Moorman ve çellosunun 13 kilo şekerlemeye bulanmış haliyle Sidney’deki Coventry Galeri’de sergilendi. Ziyaretin sonu için Moorman Sidney Opera House’un avlusunun üzerinde Jim McWilliams’ın Sky kiss’ini sergiledi. Siyah mayosu ve beyaz pelerini ile Jimmy Webb’in Up, up and away’ini helyum balonlarıyla havada asılıyken çaldı.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s