Underground Poetix – Deleuze Özel

up16_1024x1024.jpg

UP Sayı 16, Ekim 2016

UP XIV represents the real hiphop : Deleuze ve Post Punk sayısında emeği geçen,  başta underground poetix ekim ayı editörü Can Batukan olmak üzere herkes ruh hastasıdır.

*Eylül’ü atlamak durumunda kaldık ama bu süre derginin daha da garipleşmesini sağladı. Murat Mrt Seçkin « Müzikal Moronlar » ve post punk’ın ülke üzerindeki karanlık emellerini anlatan yazısıyla mütevazi bir giriş yapıyor.

*Bartok, Stravinsky, Varese… Fakat neden punk değil ?

*Gilles Deleuze’ün rizom ve sinema üzerine kurduğu iki minik diyagram ile tanışın : Vincennes ders notları !

*« Deleuze, Punk ve Post-Punk » Can Batukan’ın bizler için hazırladığı bir « giriş dersi ». Elbette  her zaman için derslere gitmeyi değil kırmayı seçen UP XIV okuyucusunun « hayvan-oluş »tan yola çıkarak ilerleyeceği punk rotası da, kendisini çok farklı yerlerde bulmasını sağlayacak.

*Rafet Arslan bilim kurgu ve müziğin yarattığı « Sesler Adası »na doğru yola çıkıyor. Sonic Youth, Mary Shelley ve the Residents’ı buluşturan ortak nokta neydi dersiniz ?

*Throbbing Gristle’ın bir form dışılık olarak punk ve queer’la inşa ettiği « moleküler devrimi » Zafer Aracagök’ün eşsiz yaklaşımı ile okuyacağız bu ay.

*Paul Hegarty ; Foucault ve Attali’den yola çıkarak bizi Crass konserinde pogoya fırlatıyor ve neo-liberal politikalara karşı punk’ın çizdiği savunma hattını tartışmaya açıyor.

*Volkan Çağlayan yüzyılın en önemli deşifre metni olan Bin Yayla ile Klasik Müziğin kesintili haritasını ortaya çıkarırken,

*Daha önce bir söyleşiyle UP XIV sayflarını şereflendiren Richard Pinhas, zamanın sessizlikle yaptığı koalisyonu ve ortaya çıkan figürsel dizilimlerin fonksiyonlarını açıklayacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s