Büyük bir eksik gideriliyor: Guy Hocquenghem’in Kült Kitabı “Homosexuel Desire” Yayımlanıyor

TWO

EKİM 2015, ALTIKIRKBEŞ YAYIMLARI

“Mayıs 1968 ve Stonewall’un ardından yazılan, üzerinden neredeyse yirmi yıl geçen, Hocquenghem’in Homoseksüel Arzu’su, şu an “queer teorisi” adını verdiğimiz şeyin ilk örneği olabilir. Ancak, önemli olmasının nedeni yalnızca tarih ile alakalı değildir: kurumsallaşmış homofobinin gerekli analizi olarak kalır.” – DOUGLAS CRIMP

İlk olarak 1972 yılında, Fransa’da yayımlanan, Guy Hocquenghem’in Homoseksüel Arzu’su, eşcinsel kuramın bir klasiği haline gelmiştir. Psikanalitik ve Marksist teoriyi birleştiren bu kitap, homofobi adı verilen olgunun toplumsal ve ruhsal dinamiklerini tarif eder.

Uluslararası eşcinsel hareketinin ilk ürünlerinden biri olan, Hocquenghem’in bu önemli eseri, Paris’teki Mayıs 1968 Olayları’ndan ve Haziran 1969’daki Stonewall isyanlarının ardından dünyanın çeşitli şehirlerinde meydana gelen politik eşcinsel ayaklanmalar ile açığa çıkan olağanüstü enerjiden etkilenmiştir. Gilles Deleuze ve Felix Guattari’nin teorik eserinden ve eşcinsellerin toplum huzuruna çıkmaya başlamasının ezici etkilerinden yararlanan Hocquenghem, Lacan ve Freud’dan türemiş ruh ve cinsel arzunun etkileyici modellerini eleştirmiştir. Yazar ayrıca, kapitalizm ve cinsellik arasındaki ilişkiye, anal arzunun dinamiklerine ve eşcinsel grup kimliklerinin politik etkilerine de değinmiştir.

“Homoseksüel Arzu, cinsel politikanın sosyal teorisinin en iyisini, Amerika’da asla yeterli bir temsil bulamayan bir geleneği temsil eder. Bu kitabı yeniden basmak, bu geleneği yeniden kazanmak için ileri atılan bir adımdır ve böylece cinselliğin önemi ile ilgili tartışmalar açılabilir.” – MICHAEL WARNER

Guy Hocquenghem, Paris’te Vincennes Üniversitesi’nde felsefe öğretmeniydi. Pek çok romanı ve kuramsal eseri bulunmaktadır. Front Homosexuel d’Action Revolutionnaire’nin kurucu üyelerindendir. Homoseksüel Arzu ilk kitabıdır. Hocquenghem, 1988 yılında AIDS ile alakalı bir hastalıktan dolayı hayatını kaybetmiştir.

ONE

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s